درباره آزمون MSRT چه می دانید؟

آزمون  ام اس آر تی (MSRT) همانند آزمون های  تافل (TOEFL)، آیلتس (IELLTS)، جی آر ای (GRE)، جی مت (GMAT)، و غیره، یکی از مهم ترین  آزمونهای زبان انگلیسی  است. داوطلبان معمولا به دو دلیل  تحصیل در خارج از کشور یا تحصیل در مقطع دکتری در داخل ایران  اقدام به شرکت در آزمون های زبان می کنند. درباره آزمون MSRT چه می دانید؟ داوطلبانی که علاقه مند به دریافت مدرک دکترا هستند، جهت کسب امتیاز در مصاحبه دکتری و یا کسب مجور شرکت در آزمون جامع دکتری نیازمند مدرک زبان انگلیسی هستند. اگر هدف شما از شرکت کردن در آزمون های زبان فقط کسب مجوز برای آزمون جامع دکترا است، آزمون MSRT می تواند انتخاب خوبی باشد. چراکه این آزمون بسیار معتبر بوده و نسبت به سایر آزمون های بین المللی هزینه کمتری می طلبد. در ادامه بیشتر با آزمون MSRT آشنا می شوید.

 • آزمون MSRT چیست؟

آزمون MSRT که خلاصه شده (Ministry of Science, Research and Technology) است،  به معنی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» می باشد و در واقع همان MCHE است که نام آن توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تغییر پیدا کرده است. درباره این مدرک چه می دانید؟  این مدرک توسط وزارت علوم مورد تأیید بوده و تقریبا کلیه دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این مدرک را در مصاحبه دکتری معتبر می‌دانند.آزمون MSRT شامل سه بخش شنیداری، درک مطلب و گرامر زبان است که سطح آن را تقریبا می‌توان با تافل پیشرفته یا  Advanced  TOEFL معادل دانست. این آزمون هر پنج هفته (تقریباً هر ۴۵ روز) یک بار در تمام نقاط کشور به صورت منظم برگزار می‌شود و علاقه مندان میتوانند به صورت نامحدود در آن شرکت کنند. البته لازم به ذکر است که داوطلبانی که در آزمون قبلیMSRT خود نمره بیشتر 75 کسب کنند به مدت یکسال مجاز به شرکت در این ازمون نیستند.

 • مدت اعتبار آزمون MSRT

در باره اعتبار مدرک MSRT چه می دانید؟مدرک آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم به مدت دو سال اعتبار دارد. همان طور که گفته شد این آزمون مانند آزمون‌های IELTS  و TOEFL دارای اعتبار بین المللی نبوده و برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان مناسب نیست.

 • محتوای آزمون MSRT

آزمون MSRT دارای ۱۰۰ سؤال 4 گزینه ای از مباحث مختلف زبان انگلیسی شامل مهارت شنیداری (Listening Comprehension)،  گرامر یا دستور زبان (Structure and Written Expression) و درک مطلب (Reading Comprehension ) می‌باشد. در بخش گرامر  30 سوال با 20 دقیقه زمان پاسخ گویی و در بخش درک مطلب 40 سوال با  50 دقیقه زمان پاسخ گویی مطرح میشود. در بخش شنیداری 30 سوال مطرح می شود که حدودا 30 تا 35 دقیقه وقت نیاز دارد.این آزمون نمره منفی ندارد و برای قبولی در آزمون حداقل باید نیمی از کل نمره آزمون را کسب کنید.

 • ثبت نام در آزمون ام اس آر تی

هزینه ثبت نام آزمون در سال ۹۹ مبلغ 1200000 ریال یا 120 هزار تومان میباشد.داوطلبان برای ثبت نام آزمون MSRT می بایست وارد پرتال سامانه جامع امور دانشجویان شوند . در ادامه روش ثبت نام آزمون MSRT توضیح داده شده است .

به سایت سجاد وزارت علوم مراجعه کرده و گزینه " ثبت نام "را انتخاب کنید

 ترجمه-تخصصی-مقاله-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-تخصصی-مقاله-انگلیسی-به-فارسی-ویراستاری-قابل-چاپ-در-مجلات-رفع-سرقت-ادبی-پایان-نامه

قوانین و مقررات را مطالعه کرده و بر روی کلید " با قوانین گفته شده موافق هستم " کلیک کنید

ترجمه-فوری-مقالات-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-فوری-مقالات-انگلیسی-به-فارسی-ویراستاری-مقاله-بازنویسی-مقالات

در صفحه بعد ، فرم ثبت نام که شامل مشخصات درخواست کننده را تکمیل کرده و سپش روی دکمه " بعدی " کلیک کنید .

سایت-ترجمه-متون-فارسی-به-انگلیسی-سایت-ترجمه-متون-انگلیسی-به-فارسی-ویراستاری-پایان-نامه-ریفریز

در  صفحه بعدی می بایست کد فعال سازی که برای شما پیامک شده را وارد نمایید .

ترجمه-فارسی-به-انگلیسی-با-قیمت-مناسب-ترجمه-انگلیسی-به-فارسی-با-قیمت-مناسب-ویرایش-پایان-نامه-با-قیمت-مناسب-پارافریز-با-قیمت-مناسب

جهت تایید آدرس پست الکترونیک کد فعال سازی به شما ایمیل می شود را را وارد کنید . سپس وارد صفحه ثبت نام آزمون MSRT شده و آزمون مورد نظر خود را انتخاب کرده و حوزه برگزاری را نیز مشخص کنید . پس از گزینش در آزمون باید هزینه آزمون را بپردازید.

ممکن است به مقالات زیر علاقه مند باشید:

ادیت متون انگلیسی

رفع سرقت ادبی

ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی

ترجمه انگلیسی به فارسی

 • منابع آزمون MSRT

متاسفانه منبع معتبری برای مطالعه آزمون MSRT وجود ندارد چرا که سؤالات این آزمون منتشر نمی‌شود. اما از آنجایی که آزمون MSRT شباهت بسیاری به آزمون تافل دارد پس میتوان از منابع آزمون تافل برای این آزمون نیز استفاده کرد. برخی از این منابع عبارتند از :

– کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test

– کتاب ۵۰۴ واژه ضروری

– کتاب رایگان زبان عمومی دکتری وب‌سایت پی‌اچ‌دی تست

– کتاب تافل کیت

– کتاب Barron’s TOEFL

– کتاب تافل دکتری مرجع کامل آزمون‌های زبان، انتشارات کتابخانه فرهنگ

– کتاب لغات ضروری تافل

سایت-ترجمه-متون-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-تخصصی-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-تخصصی-انگلیسی-به-فارسی-ویراستاری-تخصصی-متون-انگلیسی-کاهش-درصد-همپوشانی

کتاب تافل کیت یک منبع خوب برای افزایش مهارت زبان است

 • نمره قبولی آزمون MSRT

همان طور که گفته شد به طور کلی، نمره قبولی این آزمون بین 50 تا 100 میباشد. اما نمره قبولی این آزمون میتواند برای دانشگاه های مختلف کشور متفاوت باشد. برخی از دانشگاهای برتر کشور نمرات بیشتر از 60 را مورد قبول میدانند.

با این حال، آیین‌نامه امتیازدهی مصاحبه دکتری که در سال 96 ابلاغ شد، حداقل نمره قبولی آزمونMSRT را 45 اعلام کرده است. (نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری)

ترجمه-تخصصی-ترجمه-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-انگلیسی-به-فارسی-ویرایش-متون-انگلیسی-رفع-سرقت-ادبی-ترجمه-فوری-متون

سامانه ازمون زبان MRST

 • تقویم آزمون MSRT سال 1400

نخستین آزمون MSRT سال 1400، در 18 تیر برگزار شده و ثبت نام این آزمون از ساعت 13:00 روز 18 خردادماه آغاز خواهد شد و تا ساعت 18:00 روز 24 خرداد ادامه خواهد داشت. بهتر است داوطلبان قبل از شروع زمان نسبت به ساخت پروفایل خود اقدام نمایند. نتایج این آزمون نیز در تاریخ 28 ام تیرماه توسط وزارت علوم اعلام خواهد شد.

تاریخ آزمون

شروع ثبت نام

پایان ثبت نام

اعلام نتایج

شهر برگزاری آزمون

1400/04/18

1400/03/18

 

ساعت 13:00

1400/03/24

 

ساعت 18:00

1400/04/28

تهران-دانشگاه علم و صنعت ایران، اهواز-دانشگاه شهید چمران، مشهد-دانشگاه امام رضا ع، بابلسر-دانشگاه مازندران، زاهدان-دانشگاه سیستان و بلوچستان، فارس-دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همدان-دانشگاه بوعلی سینا، قم-دانشگاه باقر العلوم، اصفهان-دانشگاه اصفهان، کرمانشاه -دانشگاه رازی، کرمان-موسسه آموزش عالی کرمان-کرمان، اراک-دانشگاه صنعتی اراک، اردبیل-دانشگاه محقق اردبیلی، یزد-موسسه آموزش عالی امام جواد ع، بیرجند-دانشگاه بیرجند، خرم آباد-دانشگاه لرستان، سنندج-دانشگاه کردستان، قزوین-دانشگاه بین المللی امام خمینی ره، ایلام-دانشگاه ایلام، گرگان-دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی، کاشان-دانشگاه کاشان، سمنان-دانشگاه سمنان، بندر عباس-دانشگاه هرمزگان، مشهد-دانشگاه فردوسی

 
 • تفاوت آزمون MSRT با آزمون MHLE 

همان طور توضیح داده شد، آزمون MSRT توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار شده و توسط تمام دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های آزاد اسلامی مورد قبول است. اما در عین حال آزمون  زبان انگلیسی MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار شده و مختص گروه علوم پزشکی است . توجه داشته باشید که تنها تفاوت آزمون زبان MHLE با آزمون زبان MSRT محتوای و متون سوالات بوده ولی سیستم نمره دهی هر دو آزمون تقریبا یکسان است.

ممکن است به مقاله زیر علاقه داشته باشید:

اگر تا به حال در باره آزمون های TOEFLو IELTS شنیده باشید پس می دانید که این دو آزمون از معتبر ترین آزمون های سنجش زبان انگلیسی هستند. و تمرکز این دو آزمون فقط و فقط روی زبان انگلیسی می باشد. اما امروز می خواهیم آزمون  GREرا بررسی کنیم که به اشتباه، عامه مردم این آزمون را مانند TOEFLوIELTS، آزمون زبان می شناسند. در حالی که  GRE آزمون سنجش مهارت های تحلیلی متقاضیان است. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی جامع آزمون GRE بپردازیم و همچنین تفاوت ها و شباهت های این آزمون نسبت به TOEFLو IELTS را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

برای مشاهده ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید

در مورد آزمون GRE بیشتر بدانید

 • سوالات متداول در باره آزمون ام اس آر تی

 مدرک آزمون زبانMSRT چه کاربردی دارد؟

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند در آزمون و مصاحبه دکتری میتوانند از آزمون MSRT استفاده کنند.

 

برای آزمونMSRT چی بخونیم؟

منابعی که در این مقاله معرفی شد معتبر بوده و کاملا توسط داوطلبانی که در این آزمون موفق شده اند مورد تایید میباشد. پس میتوانید با مطالعه این منابع و با برنامه ریزی درست در این آزمون موفق شوید.

 

آزمونMSRT در چه زمانی برگزار میشود؟ جدول زمان‌بندی را از کجا ببینم؟

جدول زمان‌بندی برگزاری آزمونMSRT در صفحه تقویم آزمون هایMSRT اطلاع رسانی خواهد شد.

 

مدت اعتبار مدرک آزمون زبانMSRT چقدر است؟

مدرک این آزمون به مدت دو سال اعتبار دارد.

 

چند نوبت در سال میتوانم در آزمون MSRT  شرکت کنم؟

داوطلبان در صورت عدم قبولی میتوانند به صورت نامحدود در این آزمون شرکت کنند.

 

آیا می‌توان از آزمونMSRT انصراف داد؟

پاسخ:  بله؛ ولی توجه داشته باشید هزینه ثبت‌نام عودت داده نخواهد شد.

 

آیا می توانم تاریخ آزمونMSRT در سال 1400 خود را تغییر بدهم؟

بله میتوانید تاریخ آزمون خود را با آزمونی در همان سال تغییر دهید.

 

درجه سختي اين آزمون ام اس آر تی چقدر است؟

درجه سختی آزمون MSRT تقریبا مشابه آزمون های زبان انگلیسی بین المللی مانند TOEFL PBT و TOLIMO است.

 

آیا در آزمونMSRT نمره منفی لحاظ می شود؟

خير

 

نتایج MSRT چند روز بعد اعلام مي شود؟

معمولا يك هفته بعد از برگزاری، نتایج آزمون MSRT در سایت رسمی وزارت علوم اعلام می شود.

 

برای موفقیت در آزمون MSRT وزارت علوم چه باید کرد؟

برای موفقیت در آزمونMSRT اول باید افزایش سطح زبان انگلیسی وو دایره واژگانتان را ارتقا دهید سپس، باید مهارت تست زنیتان را در زبان انگلیسی افزایش دهید. سعی کنید از منابع بالا برای تقویت دایره واژگان بهره بگیرید. برای افزایش مهارت تست‌ زنی زبان نیز میتوانید از منابع اینترنتی حاوی آزمون‌های چهار گزینه‌ای استفاده کنید.

 

کد ۱۵ رقمی را چگونه تهیه کنم؟

شماره رهگیری کارنامه در قسمت پایین کارنامه درج‌ شده است

 

چه وسایلی برای ورود به محل آزمون مجاز است؟

اصل کارت ملی – کارت ورود به آزمون – دو عدد مداد مشکی نرم – خودکار – پاک‌کن و تراش

 

ترجمه-متون-فارسی-به-انگلیسی-ترجمه-متون-انگلیسی-به-فارسی-ویرایش-تخصصی-مقالات-رفع-پلاجریزم

آزمون MSRT در دانشگاه های کانادا یا سایر دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر نیست

 • نمونه سوالات آزمون MSRT

برای دانلود نمونه سوالات روی لینک های زیر کلیک کنید:

دانلود نمونه سوالات اول

دانلود نمونه سوال دوم

دانلود نمونه سوال سوم

دانلود نمونه سوال چهارم

دانلود نمونه سوال پنجم

دانلود نمونه سوال ششم

دانلود نمونه سوال هفتم

دانلود نمونه سوال هشتم

دانلود نمونه سوال نهم

 • سخن پایانی

در مقاله بالا توضیحاتی جامع و مفیدی در مورد آزمون MSRT داده شد. همچنین منابعی ارائه شد که میتوانید با مراجعه به آنها و مطالعه منظم و دقیق این کتاب ها سطح واژگان زبان انگلیسی خود را افزایش داده و در آزمون MSRT نیز موفق شوید. همان طور که گفته شد آزمون MSRT توسط وزارت علوم ایران هر ساله برگزار میشود و همانند سایر آزمون های زبان مثل تافل یا آیتلس آزمون بین المللی نیست و توسط دانشگاهای خارجی مورد تایید نمیباشد. در صورتی که علاقه مند به شرکت در آزمون جامع و مصاحبه دکتری هستید میتوانید در آزمون MSRT شرکت کرده و از مدرک این آزمون استفاده کنید.

 

این مقاله در گروه ترجمه، ویرایش، و رفع سرقت ادبی  ادیت95 تهیه شده است. استفاده بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.

ارسال نظر


آخرین مقالات و اخبار سایت مشاهده همه اخبار و مقالات
514 تعداد کاربران
14540 تعداد پروژه ها
17 تعداد مترجمان
6452 فارسی به انگلیسی
4152 انگلیسی به فارسی
93 رضایت مشتریان
شماره های تماس : - 04136384214 09919001619
ثبت سفارش