چگونه یک پروپوزال (Proposal) بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال پژوهشی (proposal) بنویسیم؟

ارائه پیشنهاد یا پروپوزال پژوهشی مناسب امری مهم در زمینه‌های مختلف از جمله زمین شناسی (geology) و مدیریت تجاری (business management) محسوب می‌شود. هدف نوشتن این پروپوزال جلب حمایت افراد مختلف با استفاده از اطلاع رسانی مناسب از روند برنامه است. شما با استفاده از ارائه مناسب و قانع کننده یک پروپوزال می‌توانید درصد موفقیت پروژه خود را بالا ببرید. در حقیقت انواع مختلفی از این پروپوزال ها وجود دارندمانند پروپوزال علمی (Science proposals)، پروپوزال کتابی (book proposals) اما تقریبا همه آن‌ها از دستورالعمل مشابهی استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی مراحل نوشتن یک پروپوزال پژوهشی می پردازیم پس با ما همراه باشید.

در این مقاله به موارد زیر پرداخته می شود:

 • قبل شروع به نوشتن پروپوزال چه کار هایی باید انجام دهید؟ 

قبل از شروع به نوشتن پروپوزال موارد زیر را حتما انجام دهید و مقدمات را برای یک پروپوزال خوب آماده کنید:

 • مخاطبین پروپوزال خود را مشخص کنید (Target audience)  

 قبل از شروع این‌کار ابتدا بهتر است قدری درمورد مخاطبین خود شیوه تفکر آنها درمورد پروژه شما تحقیق و برنامه ریزی کنید. دانستن اینکه مثلا مخاطب به دلیل مشغولیت کاری رغبتی به خواندن پروپوزال شما ندارد و یا ممکن است آن را با عجله مطالعه کند می‌تواند در روند ارائه پیشنهادات موثر باشد. قبل از شروع ارائه پروپوزال خود سعی کنید به این سوالات پاسخ دهید:

- چه کسی پروپوزال شما را خواهد خواند؟ خواننده احتمالی چقدر با موضوع شما آشنا دارد؟ آیا نیاز هست که تعریف یا توضیحات اضافی در پورپوزال خود جای دهید؟

- مخاطب با این پروژه شما چه چیزی دریافت خواهد کرد؟ چگونه می‌توانید خوانندگان را قانع کنید که به درخواست احتمالی شما پاسخ مثبت دهند؟

- مخاطبان تمایل دارند چه چیزی بشنوند؟ موثرترین راه برای رسیدن به این اهداف چیست؟ چگونه می‌توانید به بهترین شکل این اهداف را بیان کنید تا مخاطب یا خواننده درک بهتری از ایده شما داشته باشد؟

Specify-your-Target-Audience

تعیین مخاطبان خود (Target audience)

 • موضوع پروپوزال خود را مشخص کنید 

 مطمئنا شما به خوبی از نوع موضوع خود مطلع هستید ولی آیا این موضوع برای مخاطبان نیز به خوبی روشن است؟ همچنین، آیا آنها اطمینان دارند که شما درک درستی از این موضوع دارید و آن را به خوبی بیان می‌کنید؟ بهتر است با استفاده از شواهد و توضیحات اضافی خواننده متقاعد را کنید که فرد مناسبی برای رسیدگی به این مشکلات و موضوعات هستید. سعی کنید برای انتقال بهتر مطالب برنامه ریزی صحیحی بر موضوعات خود داشته باشید. هنگام برنامه ریزی این قسمت به موارد زیر فکر کنید:

- این مسئله یا مشکل بیشتر در چه مواقعی رخ می‌دهد؟

- دلایل این امر چیست؟

- آیا مطمئن هستید که این دلایل، دلایلی واقعی بر این امر هستند؟ بر چه اساسی از این موضوع اطمینان دارید؟

- آیا کسی قبلاً سعی کرده است با این موضوع برخورد کند؟

- اگر بله: آیا این روش جوابگو بوده است؟ چرا؟

- اگر نه: ​​چرا  نه؟

نکته: با استفاده از خلاصه مطالب خود می‌توانید نشان دهید که برای ارزیابی و درک موضوع ، تحقیقات عمیقی انجام داده اید. بهتر است در نوشتن این خلاصه فقط از اطلاعاتی استفاده کنید که به موضوع شما مرتبط هستند.

Identify-the-Subject-of-the-Proposal

انتخاب موضوع پروپوزال

 • راه حل خود را مشخص کنید 

 سعی کنید راه حلتان تا حد زیادی ساده و قابل درک باشد. بعد از اینکه مسئله مناسب انتخاب کردید اکنون باید سعی کنید با روشی درست و قابل انجام این مشکل را حل کنید.

- پروپوزال شما ابتدا باید مشکلی را تعریف کرده و  سپس راه حل مناسبی برای آن ارائه دهد که خوانندگان بی علاقه و شکاک متقاعد شوند که از این ایده حمایت کنند. قطعا در طول مسیر می‌توانید با افرادی برخورد کنید که به سختی با مسائل شما متقاعد می‌شوند. برای چنین شرایطی چه راه حل های منطقی و صحیحی را در نظر دارید؟

- این راه حل ها را به عنوان اهداف اصلی پروپوزال خود در نظر بگیرید. اهداف اصلی این پروژه اهدافی هستند که باید برای رسیدن به آنها تلاش کنید ولی اهداف فرعی نیز اهدافی هستند که امیدوارید پروژه شما به آنها برسد.

- یکی دیگر از روشهای مفید برای بررسی راه حل اندیشیدن بر اساس "نتایج" و "ارائه" است. در اصل، این نتایج نتایجی قابل اندازه گیری برای اهداف شما هستند. مثلا در صورتی که در یک پروزه تجاری هدف خود را افزایش سود در نظر گرفته‌اید ممکن نتایج این هدف افزایش سود صد هزار دلاری باشد. ولی از طرفی ارائه نیز در پروژه شما شامل خدمات و محصولاتیست که این پروژه ارائه خواهد داد. مخاطبان در اولین قدم معمولا نتایج و محصولات قابل ارائه پروژه را بررسی می‌کنند زیرا آنها اهمیت زیادی برای سود پروژه قائل هستند.

Determine-Your-Solution

تعیین راه حل ها

 • سبک پروپوزال خود را تعیین کنید 

بهتر است سبک و طرح پروپوزال خود را متناسب با انتظار و علاقه خواننده خود انتخاب کنید. برای نوشتن یک پروپوزال قانع کننده می‌توانید از لحنی احساسی استفاده کنید ولی بهتر است در کنار این  بر حقایق و استدلال‌ها نیز تکیه کنید. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید مسائلی مانند حفظ نسل پاندا ها را ارائه دهید می‌توانید از عباراتی مانند "این واقعیت که نسل جدید دیگر نمی‌توانند پاندا ها را ببینند ناراحت‌‍ کننده است" اما بهتر است این امر را با حقایق و راه حل ‌ها نیز بررسی کنید. البته بهتر است در ارائه این راه حل به جای استفاده از عبارات پیچیده از عبارات ساده‌ و قابل فهمتر استفاده کنید.

 • طرح کلی ایجاد کنید 

واقعیت این است که این بخش به طور مستقیم بر پروژه شما تاثیر نخواهد داشت ولی باعث سازماندهی کردن افکار شما می‌شود. بهتر است قبل از شروع پروژه مطمئن شوید که از همه جزئیات پروژه اطلاع دارید. طرح کلی شما باید شامل مسئله ، راه حل ، نحوه حل آن ، بهترین راه حل شما و نتیجه گیری باشد.

Create-an-Outline

ایجاد طرح کلی و برنامه ریزی

 • نحوه نوشتن پروپوزال 

حال که همه موارد بالا را انجام داده اید می توانید شروع به نوشتن پروپوزال کنید.

 • پروپوزال خود را با یک مقدمه محکم شروع کنید 

 نوشتن یک مقدمه خوب و قوی باعث می‌شود در همان مرحله اول نظر مخاطب را به پروژه خود جلب کنید. بهتر است مقدمه را هدفمند و مفید بیان کنید سپس برای جذب خوانندگان از پیشینه اطلاعات خود استفاده کنید. بعد از نوشتن پیشینه اطلاعات باید هدف پروپوزال خود را ارائه دهید.

- در صورتی که حقایقی می‌دانید که نشان می‌دهد پروژه شما باید هرچه سریعتر بررسی شود سعی کنید پروژه خود را با این مطالب شروع کنید ولی مطمئن شوید این مطالب بر اساس حقیقت استوار هستند و صرفا یک نظریه شخصی نیستند.

Start-the-Proposal-with-a-Solid-Introduction

شروع پروپوزال با یک مقدمه محکم و جذاب

 • اکنون روی متن اصلی پروپوزال تمرکز کنید 

در این قسمت باید به موضوع اصلی پروژه خود بپردازید و در صورتی که احساس می‌کنید مخاطب اطلاعات کافی در مورد پروژه شما ندارد بهتر است در این قسمت را به توضیح درمورد این اطلاعات نیز اختصاص دهید. هنگام نوشتن متن اصلی بهتر است به پاسخ این سوالات بپردازید مشکل اصلی چیست؟ چه چیزی باعث این مشکل شده است؟ این مشکل چه اثراتی به دنبال دارد؟

- با تمرکز بر استنادات و حقایق توضیح دهید که چرا این مشکل باید هر چه سریعتر حل شود و در غیر این صورت این مشکل چه تاثیرات منفی به دنبال خواهد داشت؟

نکته: بهتر است موضوع پروپوزال خود را تا حد ممکن با نزدیک کردن به علایق و یا اهداف مخاطب به آنها مرتبط کنید.

 • راه حل ها را پیشنهاد دهید 

 این قسمت بدون شک مهمترین بخش پروپوزال است. در این بخش باید به روش‌ها، دلایل مناسب بودن این روشها و نتایج آنها بپردازید. برای اطمینان از اینکه یک پروپوزال متقاعد کننده دارید ، به موارد زیر فکر کنید:

- ایده هایی که کاربرد محدودی دارند ، به اندازه ایده هایی که می توانند تأثیرات گسترده ای داشته باشند ، در خوانندگان شور و شوق ایجاد نمی‌کنند. برای مثال: "کسب دانش بیشتر در مورد رفتار ماهی تن می‌تواند به ما این امکان را بدهد که  استراتژی مدیریتی جامع تری را ایجاد کرده و در آینده کنسرو تن ماهی مطمئن تری را تولید کنیم."

- در پروپوزال پرداختن به "چرا" به اندازه "چگونه" اهمیت دارد. فراموش نکنید که اکثر مواقع خوانندگان با تردید بیشتری به پروژه شما نگاه می‌کنند. در این مواقع باید بتوانید توضیح دهید که چرا باید مثلا درمورد 2000 مورد ماهی تن تحقیق کنید؟ چرا این روش از سایر روشها مناسبتر است؟ چرا نمی‌توان بر گزینه های ارزان تر تمرکز کرد؟ پیش بینی و پرداختن به این سوالات نشان می‌دهد که شما ایده خود را از همه زوایا در نظر گرفته اید.

- خوانندگان باید با مطالعه این پروپوزال اطمینان حاصل کنند که شما می‌توانید به خوبی می‌توانید این مشکلات را بررسی و برطرف کنید. به معنا واقعی کلمه باید در طول متن به شیوه حل این مشکل بپردازید.

- در مورد پروپوزال خود تحقیق کنید. هرچه مثالها و حقایق بیشتری به مخاطبان خود ارائه دهید پروژه شما بسیار قانع کننده تر خواهد بود. در طول مقاله از بررسی نظرات شخصی خود بپرهیزید و بر تحقیقات سخت دیگران تکیه کنید.

- قبل از ارائه راه حل در مورد صحت آن آزمون و خطا کنید. در صورتی این روش و راه حل ها نتوانند به نتایج مناسبی برسند بهتر است در مورد آنها تجدید نظر کنید.

Suggest-Solutions

 

ارائه و پیشنهاد راه حل ها 

 

 • برنامه و بودجه مناسبی را برای پروپوزال خود در نظر بگیرید 

یکی از اهداف مهم هر پروپوزالی جذب سرمایه گذار می‌باشد. برای اینکه مخاطبین را متقاعد کنید که پروژه شما برای سرمایه گذاری مناسب است باید اطلاعات دقیق و ملموسی در مورد جدول زمانی و بودجه خود ارائه دهید.

- برای اینکه به سرمایه گذاران اطمینان دهید که به همه جزئیات تمرکز دارید بهتر است در طول پروژه به این سوالات پاسخ دهید: چه زمانی پروژه شروع خواهد شد؟ با چه سرعتی پیشرفت خواهد کرد؟ آیا می توان برخی کارها را همزمان انجام داد؟

- قبل از انجام پروژه اطمینان حاصل کنید که هزینه های احتمالی برای سرمایه گذاران منطقی و قابل تامین هستند. در صورتی مطمئن شدید آنها بودجه تامین این پروژه را دارند در مرحله بعدی باید آنها را متقاعد کنید که به شما کمک کنند.

 • پروپوزال را با یک نتیجه گیری جمع بندی کنید 

 در این قسمت باید پیام کلی خود را جمع بندی کنید، در صورتی که احساس می‌کنید بعضی مطالب باعث سردگمی می‌شوند آنها را با توضیحی کوتاه برطرف کنید، مزایای پروپوزال خود را خلاصه کرده و مانند همیشه ، از توجه و وقت آنها تشکر کنید.

- اگر محتوای اضافی دارید که پروپوزال شما مطابقت ندارد ، ممکن است بخواهید پیوست را اضافه کنید. ولی در صورتی که احساس می‌کنید توضیح دادن این موارد غیرضروری است بهتر است مطالب خود را بیش از حد طولانی نکنید.

- اگر نیاز به ارائه دو یا چند پیوست دارید ، آنها را با حروف A ،B و غیره ضمیمه کنید.

Provide-a-Conclusion-of-the-Proposal

ارائه یک نتیجه گیری و جمع بندی

 • حتماً پروپوزال خود را ویرایش کنید 

 در نوشتن ، ویرایش و طراحی پروپوزال دقیق باشید. در صورت لزوم ، از دیگران بخواهید متن شما را به جذاب و مفید سازماندهی و ویرایش کنند.

- در طول پروژه ممکن مواردی وجود داشته باشد که شما به خوبی آنها را بررسی نکرده اید برای تمرکز بهتر روی چنین مواردی که قادر به تشخیص آن نیستید بهتر است از افراد حرفه‌ای تر کمک بخواهید.

- سعی کنید کلیشه‌ها و اصطلاحات خیلی پیچیده را از متن خود حذف کنید. در صورتی که بیش از حد از مطالب پیچیده و طولانی استفاده کنید متن شما غیرقابل درک خواهد شد.

- در صورت امکان از استفاده از افعال مجهول در جملات خودداری کنید. این افعال می‌توانند جمله شما را مبهم کنند.

- از لحن قوی و مستقیم استفاده کنید و از بکار بردن کلمات و جملات توصیفی اضافی خودداری کنید. به عنوان مثال ، به جای استفاده از عباراتی مانند "من معتقدم که ..." یا "این راه حل ممکن است کمک کند تا ..." ، بگویید ، "طرح پیشنهادی میزان فقر را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد."

 • پروپوزال خود را تصحیح کنید 

 تفاوت تصحیح و ویرایش در این است که هنگام ویرایش باید محتوا را تا آنجا که می توانید واضح و مختصر کنید ولی تصحیح متن باعث می شود محتوای شما عاری از خطا باشد. برای اینکار سعی کنید تمام خطاهای خطاهای املایی ، گرامری یا نقطه گذاری را تصحیح کنید.

- خطاها های نگارشی باعث می‌شوند که مقاله شما نامتعبر و بی کیفیت به نظر برسد.

- هنگام تصحیح به شیوه قالب بندی محتوی نیز توجه کنید. متن شما باید به شیوه درستی قالب بندی شود.

بهتر است ویرایش متون تخصصی خود را به یک ادیتور حرفه ای بسپارید. خدمات ویراستاری متون انگلیسی ارائه شده در ادیت95 می توانند به شکل قابل توجهی کیفیت نگارشی پروپوزال شما را ارتقاء داده و نقش به سزایی در بی نقض نمودن پروپوزال شما داشته باشند.

Proofread-the-Proposal

حتماً پروپوزال خود را تصحیح و ویرایش کنید

 

قطعاً موارد دیگری نیز برای نوشتن یک پروپوزال خوب وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره نشده است. در صورتی که مواردی را تجربه کرده‌اید که در این مقاله ذکر نشده خوشحال می‌شویم آن‌ها را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

سایر مقالات مرتبط

ترجمه-فارسی-به-انگلیسی

  ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی

ویرایش-مقاله-و-متن-انگلیسی

  ادیت مقاله و متن انگلیسی

تعرفه-خدمات-ترجمه-ادیت-پارافریز

  هزینه ادیت مقالات انگل، ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی، و پارافریز

ترجمه-انگلیسی-به-فارسی

  ترجمه ارزان و با کیفیت انگلیسی به فارسی

#پارافریز#رفع-سرقت-علمی#همانند-جویی#پلاجیاریسم

  رفع سرقت ادبی (بازنویسی مقاله) 

Why-my-Paper-got-Rejected

  علت رد شدن مقاله توسط ژورنال

What-to-do-when-a-paper-is-rejected

 بعد از رد شدن مقاله چه اقداماتی لازم است؟

types-of-scientific-papers

  انواع مقالات علمی داخلی و خارجی

what-is-scholarship 

  مراحل اپلای، اخذ پذیرش، و گرفتن فاند

Everything-About-Grammarly    گرمرلی نرم افزار ویرایش متن انگلیسی
how-to-write-a-dissertation   مراحل نوشتن یک پایان نامه یا رساله
How-to-Write-a-Statement-of-Purpose-SOP   نحوه نوشتن یک انگیزه نامه (SOP)

این مقاله در گروه ویرایش، رفع سرقت، و ترجمه ادیت95 تهیه شده است. استفاده بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.

ارسال نظر


نظرات کاربران

1: امیرحسین:بسیار مفید بود ممنون

خوشحالیم که برایتان مفید بوده است.
آخرین مقالات و اخبار سایت مشاهده همه اخبار و مقالات
514 تعداد کاربران
14540 تعداد پروژه ها
17 تعداد مترجمان
6452 فارسی به انگلیسی
4152 انگلیسی به فارسی
93 رضایت مشتریان
شماره های تماس : - 04136384214 09919001619
ثبت سفارش